Atrakcje turystyczne

Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...Krasnobród oprócz walorów uzdrowiskowych posiada również bardzo ciekawą historię, której ślady można oglądać do dziś. Turyści odwiedzający Krasnobród zainteresowani bardziej urozmaiconą formą spędzania wolnego czasu na pewno nie będą zawiedzeni. Odwiedzając Krasnobród należy koniecznie zobaczyć i odwiedzić :

Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...- Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (Sanktuarium Maryjne) - z lat : 1690-99, ufundowany przez Marię Kazimierę Sobieską, konsekrowany, 12 VIII 1699 r., przez bp. ormiańskiego ze Lwowa, Stanisława Kotlińskiego. W latach 1767-1769 przebudowano fronton. Budynek był kilkakrotnie restaurowany, zniszczony w czasie II wojny światowej (był tu magazyn zbożowy), remontowany po jej zakończeniu, m.in. w r. 1946. Kościół murowany z cegły, otynkowany, jednonawowy, barokowy, wg projektu Jana Michała Linka, przy prezbiterium dwie zakrystie i skarbiec, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Kościół jest połączony z budynkiem klasztornym, stojącym z lewej jego strony. Jest on wyposażony w 5 ołtarzy. Ołtarz główny, Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...drewniany, został wykonany przez Jana Mauchera w latach: 1774-1776. W ołtarzu tym jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej, wokół którego są umieszczone liczne wota. Po prawej stronie kościoła ołtarze: św. Józefa i św. Anny, po lewej: MB Różańcowej i św. Walentego. Boczne ołtarze, podobnie jak główny, drewniane. W r. 1778 dobudowano kruchtę wraz z bramą wg projektu Jana Mauchera. Ołtarz soborowy pochodzi prawdopodobnie z prywatnej kaplicy Jana III Sobieskiego. Na chórze muzycznym organy wykonane w r. 1975 przez Zygmunta Kamińskiego z Warszawy (33-głosowe). Chrzcielnica o podstawie marmurowej pochodzi z r. 1908. Warto również zobaczyć zorganizowaną na piętrze klasztoru "Wystawę Maryjną" przedstawiająca wszystkie polskie sanktuaria maryjne. Tradycją stały się międzynarodowe letnie koncerty organowe w Sanktuarium Maryjnym.Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...

- Muzeum Sztuki Sakralnej - znajduje się na parterze Klasztoru. Wystawa muzeum obejmuje przedmioty liturgiczne oraz stare księgi pochodzące z archiwum parafialnego.

- Muzeum wieńców dożynkowych - znajduje się w dziedzińcu klasztoru w zabytkowym modrzewiowym spichlerzu z 1795 r. Wystawa obejmuje stale powiększającą się kolekcję wieńców dożynkowych przywożonych do Krasnobrodu z organizowanych co roku dożynek diecezjalnych.

Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...- Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne - zorganizowane zostało przez kustosza krasnobrodzkiego Sanktuarium ks. prałata Romana Marszalca. Muzeum mieści się w dziedzińcu klasztoru w specjalnie wydzielonym budynku. Wystawa została podzielona na cztery tematyczne ekspozycje :

1. Etnografia - Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej - wystawa obejmuje stare nieużywane już we współczesnych czasach sprzęty domowe, narzędzia pracy itp. takie jak : pługi, brony, tarki do prania, beczki, kołowrotki, sprzęt tkacki oraz wiele innych przediotów przywołujących wspomnienia dawnych czasów.Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...
2. Paleontologia - skamieniałości roślin i zwierząt - na piętrze znajduje się wystawa prezentująca skamieniałości roślin i zwierząt żyjących miliony lat temu. Eksponaty prezentowane w muzeum pochodzą głównie z krasnobrodzkiego kamieniołomu.
3. Garncarstwo krasnobrodzkie - kolejna wystawa prezentuje pamiątki rodzinne przekazane przez rodziny nieżyjących już garncarzy krasnobrodzkich. Wystawa ma na celu ocalenie od zapomnienia nieistniejącego już w dzisiejszych czasach rzemiosła
jakim było garncarstwo.
Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...4. Flora i fauna Roztocza - na piętrze muzeum w drugim skrzydle znajduje się wystawa zawierająca eksponaty flory i fauny występujące na terenie Roztocza. W odpowiedni nastrój wprowadza odwiedzających przygotowane specjalne nagłośnienie przedstawiające śpiew ptaków.

- Ptaszarnia - znajduje się w dziedzińcu klasztoru, "zbiór" obejmuje m.in. pawie, bażanty, gołębie, kuropatwy.Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...

- Kalwaria Krasnobrodzka - u podnóża Góry Chełmowej znajduje się Kalwaria Krasnobrodzka, z r. 1981, o pow. 2 ha, stanowi ją 16 stacji, w sumie 84 figury ponad naturalnej wielkości, wyk. w drewnie lipowym przez Lucjana Borutę z Drohiczyna, zalesiona sosną, świerkiem, jodłą i modrzewiem.

- Kaplica na wodzie - do kaplicy prowadzi zabytkowa aleja NMP, długości 500 m., z Klasztoru do miejsca objawienia. Przy alei zabytkowe kaplice : św. Onufrego (murowana z XVII w.), św. Anny (drewniana z XIX w.), św. Antoniego (drewniana z XIX w.). W miejscu objawienia, na źródłach, Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...dwie drewniane kaplice z XVIII w., zwieńczone wspólnym dachem, poświęcone Matce Bożej. Wg tradycji jest to miejsce objawienia się Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi. Wokół kaplic dróżki różańcowe i figura Matki Bożej i klęcząca postać Jakuba, całość wykonana przez Andrzeja Gontarza w r. 1993, poświęcona, 2 lipca 1994 r. przez bpa zamojsko - lubaczowskiego Jana Śrutwę.

- Kaplica św. Rocha - pw. św. Rocha z Montpellier, na zboczu leśnym "Zagórze" (w odległości 2,5 Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...km od kościoła), drewniana, kryta gontem, przebudowana, w r. 1935, przez Kazimierza Fudakowskiego, właściciela majątku Krasnobród. Stanęła ona na miejscu starej i zniszczonej kaplicy. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem św. Rocha i studzienka z wodą. Początki kultu Świętego datują się na w. XVII i związane są z osobą Marii Kazimiery Sobieskiej. Odpust : św. Rocha (niedziela po 16 VIII).

Krasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ...- Pałac Leszczyńskich - w części Krasnobrodu zwanej Podzamkiem usytuowany jest pałac z XVI w. - dawna posiadłość właścicieli Krasnobrodu. Zabytkowy pałac położony jest w rozległym parku przy ulicy Sanatoryjnej. Obecnie w budynkach pałacu mieści się Zespół Szkół oraz Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka.

- "Kamieniołom" - znakomity punkt widokowy na panoramę KrasnobroduKrasnobród - Roztocze Środkowe - noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia ... ze stylizowaną wieżą obserwacyjną w kształcie baszty.
- "Źródliska" - najbardziej znane to źródło pod "Kaplicą na Wodzie" - woda ze źródła uznawana jest przez miejscową ludność za cudowną, kolejne źródła stanowiące niewątpliwą atrakcję to zespół około 40 źródeł wypływających ze zbocza przy rzece Wieprz w okolicy wsi Hutki. Odwiedzić należy również Użytek Ekologiczny "Belfont" to obszar stawu, mokradeł i oczek wodnych, gdzie znalazł dogodne warunki życia bóbr europejski. Do ciekawostek należy zaliczyć legendę, która głosi, że otoczenie źródeł było miejscem tajemnych spotkań królowej Marysieńki z Janem III Sobieskim. Natomiast po powstaniu w 1863 r. postawiono na terenach uroczyska krzyż ku pamięci powstańcom.

 

INFORMACJA TURYSTYCZNA
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnobrodzie, ul. 3-go Maja 26, 22-440 Krasnobród
tel. (084) 660-75-23
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." href="mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Źródło informacji :

- wikipedia.pl
- www.zamosc.opoka.org.pl

Najnowsze noclegi

Leśny Zakątek G. K. Hałasa

ul. Tomaszowska 25, 22-672 Susiec
Apartament ''Fanaberia''

ul. Miodowa 9/2, 22-470 Zwierzyniec

Galeria zdjęć

Statystyki

Liczba odsłon : 1171183

Nasze serwisy : Roztocze - zdjęcia | Roztocze | Noclegi Roztocze

ReklamaMeble na wymiar Zamość | Kotły Zamość | Kręgi betonowe Zamość